Haber

ABD, Suriye’de PKK/YPG ile ortak devriyelerini yeniden başlattı

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, Türkiye’nin Suriye ve Irak’ta terör örgütü PKK/YPG’ye yönelik başlattığı hava harekatının ardından PKK/YPG ile birlikte Suriye’deki devriyelerini azaltan ABD ordusunun, Türk Silahlı Kuvvetleri ile birlikte bu devriyeleri yeniden başlattığını duyurdu. organizasyon.

Günlük basın toplantısında değerlendirmelerde bulunan Ryder, Türkiye’nin Suriye’de PKK/YPG’ye yönelik olası bir kara harekatına ilişkin sorular hakkında yorum yapmayacağını söyledi. Ryder, “ABD adına Suriye Demokratik Güçleri ile ortak operasyonlarımızın yeniden başladığını söyleyebilirim. 9 Aralık itibarıyla tam anlamıyla başladı. Yine oradaki yerel ortaklarla çalışmaya odaklanmamız, DEAŞ yeniden toplanmaz” dedi Ryder. söz konusu.

Terör örgütü PKK/YPG’nin İstanbul’da İstiklal Caddesi’ne düzenlediği bombalı saldırının ardından Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Suriye ve Irak’ta çok sayıda terör örgütünün hedeflerine yönelik hava operasyonu düzenledi. Pençe Kılıç Harekatı adı verilen operasyonun ardından ABD ve PKK/YPG terör örgütü bölgedeki ortak devriyelerini azalttı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu