Yaşam

Yenişehir Belediyesi personeline afet bilinçlendirme eğitimi

Mersin Yenişehir Belediyesi çalışanlarına “Afet Farkındalık Eğitimi” verdi. Mersin Yenişehir Belediyesi İş Güvenliği Uzmanı Elvan Demirtaş tarafından afet öncesi, sırası ve sonrasında yapılması gerekenler konusunda verilen eğitim ile işçilere önlem almanın önemi anlatıldı.

Mersin Yenişehir Belediyesi, çalışanlarını bilinçlendirmek amacıyla hizmet içi eğitimlerine devam ediyor. Son afet bilinçlendirme eğitimlerinde işçiler deprem, yangın, sel gibi afetlerde ve sonrasında yapılması gerekenleri öğrendiler.

“Afet bir olayın kendisi değil, sonuçlarıdır.”

İş Güvenliği Uzmanı Elvan Demirtaş, tehlikelerin doğa, teknoloji ve insan kaynaklı olmak üzere üç tür olduğunu açıkladı. “Doğa tehlikeleri; çığ, deprem, sel, teknolojik tehlikeler; endüstriyel uçak kazaları vb. insan kaynaklı tehlikeler yangın, sabotaj ve terör saldırılarıdır. Tehlike asla ortadan kalkmaz ama önlem alarak önleyebiliriz.”söz konusu. “Afet bir olayın kendisi değil, sonuçlarıdır.” Yaşanan faciayı kendi sözleriyle anlatan Demirtaş, geçmişten günümüze Türkiye’de meydana gelen depremlerin istatistiksel bilgilerini de paylaştı. Demirtaş “Türkiye’de 210 depremde toplam 86 bin 802, çığ felaketlerinde 274 kişi hayatını kaybetti. Evimizin, iş yerlerimizin, mahallelerimizin toplanma alanlarını iyi bilmemiz gerekiyor.” ifadelerini kullandı. Mersin Yenişehir Belediyesi çalışanının deprem anında ‘Çök, kapana tut’ uygulamasının anlatıldığı eğitim, üç gün sürdü. Eğitim sonunda katılımcılara sertifikaları verildi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu