Haber

YSP bugün seçimlerdeki tutumunu açıklayacak

Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Yeşil Sol Parti (YSP) merkez yürütme kurulları, Zafer Partisi ile Millet İttifakı arasında 2. cumhurbaşkanlığı seçimi için varılan anlaşmayla dün toplandı.

HDP ve YSP, yarın seçimlerdeki duruşlarını kamuoyuna açıklayacaklarını belirterek, görüşmenin ardından “Demokrasi ve özgürlüğü savunan siyasi ilkelerimize daha sıkı ve kararlı bir şekilde sahip çıkıyoruz…” başlıklı dört maddelik bir bildiri yayınladı. Halkın iradesini gasp eden kayyum atanması demokrasi ve hukuk açısından kabul edilemez ve bu konudaki yaklaşımımız değişmez.”

HDP ve YSP, “Ülkemizdeki sorunların demokrasi ve hukuk açısından evrensel ilkelerle bağdaşmayan uygulamalardan kaynaklandığını uzun zamandır dile getirdik ve söylemeye devam ediyoruz” dedi. “Özellikle seçim hukuku, halkın iradesini ve yerel demokrasiyi yok eden kayyum politikaları bu uygulamaların başında geliyor.”

Millet İttifakı Başkan Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, bugün açıklanan protokoldeki tespitlerin “evrensel demokratik ilkelere aykırı” olduğunu belirtirken, “Bizim tavrımız ve eleştirimiz açık ve nettir.

Açıklamada, “Ülke referandumuna dönüşen 28 Mayıs seçimleri için oynanan oyunların, kurulan tuzakların ve sonrasında kurulan tuzakların farkındayız. Partilerimizin kurullarında yapacağımız değerlendirmeler sonucunda nihai kararımızı yarın (25 Mayıs 2023) seçimlerdeki konumumuzla ilgili olarak halkımızla paylaşacağız.” Bitti.

Dağılan CET İttifakı’nın ana bileşeni olan Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, ikinci cumhurbaşkanlığı seçimine kısa bir süre kala Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na destek kararı aldı ve taraflar protokol üzerinde anlaştılar. Kamuoyu ile paylaşılan 7 unsurdan oluşan protokolde, “Terörle mücadele çerçevesinde, terörle bağlantısı hukuken ispatlanan mahalli idare yöneticilerinin yerine devlet görevlilerinin atanması uygulamasına devam edileceği belirtildi. yargı kararı çerçevesinde.”

Millet İttifakı daha önce kamuoyuna açıklanan Ortak Politikalar Metni’nde “Seçimden gelenlerin seçimle gitmesini sağlayacağız, yerelde seçme ve seçilme hakkını yok sayan kayyum uygulamalarına son vereceğiz” sözü verildi. Seçimle gelen yöneticilerin yargı kararı olmadan görevden alınmamasını sağlayacağız.”

DW/EC, Birleşik Krallık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu