Yaşam

Üsküdar Belediyesi, Aşık Veysel’in Ölümünün 50. Yıldönümü Anısına Sergi Düzenledi

Üsküdar Belediyesi, halk ozanı ve şair Aşık Veysel’in vefatının 50. yılı anısına ‘Baktığım Her Şey Oradasın’ sergisini açtı. Sergide Aşık Veysel’in hayatından ve sanat yolculuğundan kesitler İstanbullularla buluşturuldu. Stand 4 Temmuz’a kadar ziyaret edilebilecek.

Halk ozanı ve âşık Âşık Veysel’in vefatının 50. yılı anısına Üsküdar Belediyesi tarafından “Baktığım Her Şeyde Sen Oradasın” standı sanatseverlerle buluştu. Küratörlüğünü Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde Erkan Doğanay’ın üstlendiği sergide Aşık Veysel’in yaşam ve sanat yolculuğundan kesitler yer aldı.

Serginin açılışında konuşan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Üsküdar Belediyesi’nin kültür-sanat faaliyetlerinin yürek burkan olduğunu, Aşık Veysel Şatıroğlu’nun anıtsal bir şahsiyet olduğunu söyledi. Aşık Veysel’in duygu dünyasında Türk-İslam ideolojisinin anlaşıldığına dikkat çeken Demircan, “Aşık Veysel öyle büyük bir şahsiyet ki. Aşkın ne olduğunu anlamak lazım. Tasavvufta insan ruh, beden ve akıldır. .İnsanın aklı sadece duyuları ve zevkleri ile çalışıyorsa materyalisttir.İnsanın aklı sadece vicdanı ile çalışıyorsa idealisttir ama yine de eksiktir.Kıymetli olan çift kanatlı olmaktır. ruhumuzun derinliklerinden duyduğumuz sesle eylem ve hareketlerimize yön verir Aşık Veysel’i sıradan bir şairden farklı kılan, olaya sadece duyu ve zevkleri üzerinden bakmaması ve vicdanının sesini dinlemesidir. ”

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Aşık Veysel’in folklorik bir alana hapsedilemeyecek evrensel bir isim olduğunun altını çizerek, “Aşık Veysel sanatta bir kimliğin, zeminin, karakterin adıdır. Aşık Veysel sadece bir ses değil. 20. yüzyıl, aşkımızın ve Türkümüzün temsilcisidir.” terimleri kullandı. Sergi 4 Temmuz’a kadar ziyaret edilebilir.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu