Haber

Türk Sporcular Çin’de Üniversite Yaz Oyunlarına Heyecanla Hazırlanıyor

İSTANBUL, 22 Temmuz (Xinhua) — Çin’de düzenlenen 31. FISU Dünya Üniversiteler Yaz Oyunları yaklaşırken Türk sporcuların heyecanı devam ediyor.

Çin’in güneybatısındaki Sichuan eyaletinin merkezi Chengdu kentinde 28 Temmuz-8 Ağustos tarihleri ​​arasında gerçekleştirilecek olan Üniversite Oyunlarında toplam 18 spor dalı yer alacak.

Üniversite Oyunları’nda Haliç Üniversitesi’ni temsil edecek olan 24 yaşındaki milli sporcu Abdullah Tuğluk, 3 bin metre engelli koşuda madalya bekliyor. İlk kez Çin’e gidecek olan Tuğluk, İstanbul Cebeci’de olacak. SporKompleks’te antrenman yapmaya hazırlanırken heyecanına engel olamıyor.

Xinhua’ya konuşan Tuğluk, “Şu anki duygularımı tarif edecek kelime bulamıyorum. Döndüğümde Çin ile ilgili gerçek izlenimlerimi ve deneyimlerimi aktarmak isterim ama şu anda ifade edemiyorum” dedi.

Genç sporcu özellikle spor tesislerinde otonom araçlar gibi ileri teknolojileri merak ediyor.

Tuğluk, “Teknolojinin yoğun olarak uygulandığı bir yarışma olacak. Sabırsızlıkla bekliyorum. Büyük bir organizasyona hazırlanıyorlar. Bize bu mesajı gönderiyorlar.”

Milli okçu Samet Ak, Çin’in teknolojiyi tam anlamıyla benimseyen oldukça gelişmiş bir ülke olduğunu ve oyunlarda birçok teknolojik harikayla karşılaşmayı beklediğini belirtti. Ak, “Kafeterya, yarışma alanı veya antrenman sahası gibi istediğim yerde bana rehberlik edebilecek bir robotla karşılaşırsam hiç şaşırmam” dedi.

Ak, Çin’in teknolojiyi insan sağlığı ve refahı için kullanırken ve geliştirirken doğayla uyum sağlama, çevreyi koruma ve karbon ayak izini azaltma taahhüdünü takdir ediyor.

Ak, “Çin’in bunu son derece iyi yaptığını düşünüyorum” dedi.

Ege Üniversitesi’nden milli jimnastikçi Adem Asil de Çin’e yapacağı ilk gezi için çok heyecanlı.

Asil, Xinhua ile yaptığı sanal bir röportajda, “Çin’deki her şeyi aşırı derecede merak ediyorum. Ülke, yemekler, gelenekler, içecekler… Orada yaşayacağım her şey beni büyülüyor. Büyüleyici bir ülke olduğunu söylüyorlar. Bakalım.”

Pandaları ve güveç yemekleriyle ünlü Chengdu’yu işaret eden Asil, “Her şeyin şaşırtıcı ve şaşırtıcı olacağına inanıyorum” dedi. Asil, “Hepimizi canlı bir atmosfer bekliyor.

Türkiye, oyunlara 155 sporcudan oluşan bir heyet ile katılacak.

haber-caldiran.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu