Haber

Özel Danışman Durham, Rusya’nın Trump soruşturmasının kökenlerini inceliyor

YENİ Rusya’nın eski ABD Başkanı Donald Trump soruşturmasının kökenlerini inceleyen Özel Savcı John Durham, ABD Adalet Bakanlığı ve Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) soruşturmayı yürütme görevlerini yerine getirmediği sonucuna vardı.

Rusya hükümetinin 2016 ABD başkanlık seçimlerini Trump lehine etkilediği tezlerine yönelik soruşturmanın kökenlerini araştırmak üzere 2019 yılında Trump döneminde özel savcı olarak atanan John Durham, yaklaşık 4 yıl sonra soruşturmasını tamamladı.

Savcı Durham, bugün kamuoyuna açıklanan 300 sayfayı aşkın nihai raporunda, soruşturmanın başında yönetimin elinde gerçek bir delil olmadığını belirtti.

Durham, ABD Adalet Bakanlığı ve FBI’ın “yasalara sıkı sıkıya bağlı kalma konusundaki önemli görevlerini yerine getiremedikleri” sonucuna vardı.

Adalet Bakanlığı ve FBI’ın konuyu ele alma şeklini eleştiren Durham, teşkilatların tarafsızlık ve dürüstlük ilkelerine bağlı kalmadıklarını ve yetkililerin “siyasi muhaliflerden gelen bilgilere güvenmeye fazlasıyla istekli” olduğunu söyledi.

Bu bağlamda Durham, kurumların benzer soruşturmalardan önce doğru inceleme yapmasının önemine vurgu yaptı.

Trump, sosyal medya sitesinde “Vay canına! Durham, kapsamlı araştırmaların ardından FBI’ın Trump-Ruysa soruşturmasını asla başlatmaması gerektiği sonucuna vardı. Diğer bir deyişle, tıpkı şu anda Amerika’nın büyüklüğünü görmek istemeyenler gibi.” Gerçek Sosyal. Amerikan halkı, verdiği sözlerle nasıl kandırıldıysa, öyle de kandırıldı.

ABD Temsilciler Meclisi Yargı Komitesi lideri Jim Jordan, Durham’ın önümüzdeki hafta Kongre’de ifade vermek için Adalet Bakanlığı ile görüşmelerde bulunduğunu söyledi.

Rusya soruşturması

2017 yılında Robert Mueller özel savcı olarak atanmıştı ve Rus hükümetinin 2016 başkanlık seçimlerinin Trump’ın lehine sonuçlandığı iddialarının ardından Trump’ın seçim sürecindeki kampanyasının faaliyetleri soruşturulmuştu. Yaklaşık 2,5 yıllık soruşturmanın ardından Trump’ı çürütecek hiçbir delil bulunamadı ve belge kapatıldı.

Trump döneminde ABD Başsavcısı William Barr, Rusya soruşturmasının kökenlerini araştırmak üzere John Durham’ı özel danışman olarak atadı.

Durham’ın soruşturmasında, iki kişi delilleri kurcaladıklarını ve Trump’ı mahkum etmeye çalıştıklarını itiraf etti.

Trump’a karşı Rusya soruşturmasının başlatılmasına yol açan “Steele dosyası”nda Rusya ile bağlantılı olduğu iddialarını içeren ancak daha sonra Demokratlar tarafından finanse edilen sahte bir belge olduğu ortaya çıkan makaleleri olan Rus analist Danchenko , Ekim ayında yargılanıyor. 2022’de beraat etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu