Haber

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, Ermenistan’da Başbakan Paşinyan ile görüştü

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi’nin Ermenistan’da Başbakan Nikol Paşinyan ile görüşmesinde iki ülke ilişkilerinin gelişimi ele alındı.

Ermenistan’ı ziyaret eden ilk Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, başkent Erivan’da Başbakan Paşinyan ile bir araya geldi.

Ermenistan’ın resmi haber ajansı Armenpress’in haberine göre Paşinyan, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin daha da gelişmesini umduğunu belirterek, “İlişkilerdeki sıcaklık Ermenistan’ın İslam dünyasına ve kültürüne duyduğu saygıyı yansıtıyor” ifadesini kullandı.

Sisi, iki ülke arasında karşılıklı yatırım, yüksek teknoloji, turizm, bağlantı ve güç alanlarında iş birliği fırsatları olduğunu da kaydetti.

Ermenistan Başbakanlıktan yapılan açıklamada Paşinyan’ın Avrasya Ekonomik Birliği ile Mısır arasındaki serbest ticaret anlaşması müzakerelerinde süreci desteklediklerini ifade ettiği vurgulandı.

Öte yandan Ermenistan Cumhurbaşkanı Vahagn Khachaturyan ile Sisi’nin ortasında görüşmeye ilişkin Armenpress’in haberinde, Mısır Cumhurbaşkanı’nın Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki ihtilafta tarafsız olduklarını ve arabuluculuk yapmaya hazır olduğunu söylediği belirtildi.

Sisi’nin Ermenistan ile temasları sırasında taraflar arasında bilim ve teknoloji, eğitim, kültür, spor, ekonomi ve yatırım alanlarında muhtıralar imzalandı.

Mısır Cumhurbaşkanı 25 Ocak’ta Hindistan’ı, ardından 28 Ocak’ta Azerbaycan’ı ziyaret etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu