Haber

İsrail’in Gazze’deki saldırıları sonucu 15 bina yıkıldı

İsrail’in Salı gününden bu yana abluka altındaki Gazze Şeridi’ne düzenlediği hava saldırılarında 15’e yakın bina yıkıldı.

Gazze Devlet Enformasyon Dairesi Başkanı Salame Maruf, Gazze’deki Şifa Hastanesi’nde basın toplantısı düzenledi.

Maruf, “Şu ana kadar işgal güçleri 15 binayı yıktı. Toplam 51 ev tamamen yıkıldı, 940 ev hasar gördü, 49’u oturulamaz hale geldi.” sözlerini kullandı.

Gazze’ye yönelik saldırılar sonucunda konut sektöründeki kaybın ilk tahminlere göre yaklaşık 5 milyon dolar olduğunu belirten Maruf, saldırının önlenmesi sonucunda tarım sektörünün 3 milyon doları aşkın kayıp yaşadığını kaydetti. bin tondan fazla tarım ürünü ihracatı, avlanmanın durdurulması ve tarım arazilerinin bombalanması.

Maruf, İsrail’in “Gazze Şeridi’ndeki sınır kapılarını beş gün boyunca kapatmaya devam etmesini, ihtiyaç maddelerinin, malların ve ilaçların girişini engellemesini ve hastaların tedavi için Batı Şeria hastanelerine gitmesini engellemesini” kınadı.

İsrail ordusunun abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları beşinci gününde devam ediyor.

İsrail savaş uçaklarının bugün vurduğu 4 ev daha yıkıldı.

Ne oldu?

9 Mayıs Salı günü İsrail ordusu, İslami Cihat Hareketi’nin yönetici ekibini hedef aldığını öne sürerek abluka altındaki Gazze’ye bir saldırı başlattı.

İsrail saldırılarında şu ana kadar 6’sı çocuk 3’ü kadın 33 Filistinli hayatını kaybederken, 32’si çocuk 17’si kadın olmak üzere 93 Filistinli yaralandı.

İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılarda hayatını kaybedenler arasında İslami Cihad Hareketi’nin yürütme ekibinin altı üyesi de bulunuyor.

Filistinli gruplar ise bu saldırılara Gazze’den İsrail tarafına binden fazla roket ve havan topu atarak karşılık veriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu