Ekonomi

Özbekistan’ın İstanbul Başkonsolosu Polonya Büyükelçisi oldu

Başkonsolos Amirsaid Agzamhodcaev, Özbekistan’ı İstanbul’da başarıyla temsil ediyordu. 03 Ekim 2023 tarihinde Özbekistan Âli Meclisi Senatosu, Özbekistan’ın Varşova’daki yeni Büyükelçisini onayladı.

Polonya ile Özbekistan arasındaki diplomatik ilişkiler 19 Mart 1992 tarihinde başlamıştır. Özbekistan’ın Varşova Büyükelçiliği 2003 yılından bu yana faaliyet göstermektedir. Amirsaid Agzamhodcaev, 2015 yılında İstanbul’da konsolos olarak göreve başlamıştır. Amirsaid Agzamhodcaev, 2015 yılından bu yana Özbekistan’ın İstanbul Başkonsolosu olarak görev yapmaktadır. 2020.

Özbekistan Dostları, İstanbul Başkonsolosu Amirsaid Agzamhodcaev için İstanbul’da bir akşam yemeği düzenledi. Başkonsolos Amirsaid Agzamhodcaev, 8 yılı aşkın süredir İstanbul’da görev yapıyor ve Türk iş dünyası ve Türk halkı tarafından seviliyordu. Başkonsolos Agzamhodcaev, 8 yıllık görev süresi boyunca İstanbul’u çok sevdiğini, Türkiye’yi ve Türk dostlarını özleyeceğini vurgulayarak, Türk halkının gönlünde özel bir yere sahip olduğunu belirtti. Agzamhodcaev, “İstanbul’dan ayrılmak benim için çok zor olacak. 8 yıldır burada çalışıyorum, İstanbul benim ikinci evim oldu.

Başkonsolos Agzamhodcaev, görev süresi boyunca İstanbul’da çok değerli toplantı ve etkinliklere imza attı. Başkonsolos, Özbekistan’ı tanıtmak ve Türkiye ile iş birliğini geliştirmek amacıyla İstanbul, Bursa, Çanakkale ve Adana’da sık sık ziyaret ve toplantılar gerçekleştirdi. Amirsaid Agzamhodcaev ayrıca Türk iş adamlarının Özbekistan’daki yatırımlarına ilişkin birçok çalışma ve toplantı gerçekleştirdi.

İstanbul’daki Özbekler de Başkonsolos’un her hafta İstanbul’da sistemli toplantılar yaparak Özbek vatandaşları dinleyip sorunlarını çözmesinden büyük mutluluk duyduklarını belirtti. Pandemi döneminde yüzlerce Özbekistan vatandaşının tahliyesi için büyük çaba harcayan Başkonsolos, deprem sırasında da deprem bölgesindeki mağdurlara yardım etti ve bir ay boyunca Özbek aşçılarla yemek dağıtımı düzenledi. Türk-Özbek ilişkilerinin gelişmesinde Özbek diplomatlarının özel bir yere sahip olduğu unutulmamalıdır.

Özbekistan’ın İstanbul Başkonsolosu Amirsaid Saidazizovich Agzamkhodcaev

5 Şubat 1985’te Taşkent’te doğdu, Taşkent Devlet Dünya Dilleri Üniversitesi’nden mezun oldu.

– 2011 – 2015. – Özbekistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk ve Hukuk Dairesi

– 2015 – 2020 Özbekistan Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu 1. Sekreteri.

-2020’den 2023’e kadar Özbekistan Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu.

– Türkçe, Rusça ve İngilizce bilen Başkonsolos, evli ve 3 çocuk babasıdır.

dosemealtihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu