Haber

Gümüşe Nasıl Yatırım Yapılır? Gümüş Hesaplı Bankalar: Gümüş Hesap Nasıl Açılır?

Gümüş, son yıllarda en dikkat çekici yatırım seçeneklerinden biri olmuştur. Özellikle pandemi dönemiyle birlikte ivme kazanan pahalı madenlerin ortasında yerini aldı. Böylece yatırımcıların radarına giren gümüşün ons, gram fiyatı ve hangi bankalardan alınabileceği merak konusu oldu. Peki bankadan gümüş nasıl alınır, hangi bankaların gümüş hesabı var? Gümüş hesap nasıl açılır? İşte gümüşe yatırım yapmanın yolları.

Detaylar burada…

Gümüşe Nasıl Yatırım Yapılır?

Asla modası geçmeyen altın yatırımı gibi, gümüş yatırımı da fiziksel olarak alınabilir ve saklanabilir. Fiziki yatırım yerine daha güvenilir bir yolu tercih etmek isterseniz bankalar aracılığıyla da alım satım yapabilirsiniz.

Fiziki yatırım için aldığınız gümüşü konutunuzda tutarak riske girmek istemiyorsanız banka kasası kiralayabilirsiniz.

Gümüş yatırımı için tercih edebileceğiniz diğer sistemler ise fiyat metal borsasında alım satım yapmak, yatırımlarınızı Vadeli İşlemler İşlem Sözleşmesi (VİOP) ile yönetmek ve banka üzerinden gram gümüş alım satımı yapmaktır.

Bankadan Nasıl Gümüş Alınır?

Banka aracılığı ile alım satım yaparak gümüşe yatırım yapmayı tercih ediyorsanız ‘Gümüş Hesabı’ açmalısınız. Gümüş hesabınızı açtıktan sonra bankanızın telefon ve internet bankacılığından işlem yapabilir veya dilerseniz işlemleriniz için şubeye gidebilirsiniz.

Banka hesabı ile yapılan gümüş alımlarında kurul bedelini ödemeniz gerekmektedir. Gümüş hesabınız ile gram alım satımı yapabilirsiniz.

Vadesiz gümüş hesabında tutulan gümüşün saflığı 24 ayardır. İşlem yapmak istediğinizde gümüş hesabınıza para aktarmanız gerekmektedir. Bankanın anlık gümüş kuru üzerinden dilediğiniz kadar alım satım yapabilirsiniz. Bankaların gümüş hesap işlem saatleri genellikle 09.00 ile 17.30 arasındadır.

Gümüş Hesap Nasıl Açılır?

Gümüş Hesap ile bir bankanın rastgele bir şubesine giderek hesap açabilir ve şubeden işlem yapabilirsiniz.

Ayrıca ilgili bankaların internet ve taşınabilir bankacılık uygulamalarını kullanarak hesap işlemleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Hangi Bankalardan Gümüş Alabilirim? Hangi Bankalarda Gümüş Hesap Var?

Gümüş hesabı olan bankalar,

  • Garanti BBVA,

  • DenizBank,

  • Ziraat İştirak,

  • Kuveyt Türk,

  • VakıfBank

  • TEB (CepteTEB uygulaması üzerinden)

  • HSCB

  • Albaraka Türk

  • Fibabanka

  • Türkiye Finans döviz bankaları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu