Haber

Ekonomi yazarı Çolak: SGK iflas noktasına geldi

Ekonomim yazarı Ömer Faruk Çolak, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) iflas noktasına geldiğini yazdı.

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ve ABD’deki enflasyon ve işsizlik verilerini hatırlatan Çolak, Türkiye’nin bu konularda diğer ülkelerden olumsuz ayrıldığını vurguladı. Çolak, konuyu emeklilik yaşı (EYT) yönetmeliğine taşıdı ve şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bunun en bariz örneği merkezi yönetim bütçesinin yönetilemez hale gelmesidir. Bütçe Mart’ta 47,2 milyar TL, Ocak-Mart döneminde ise 250 milyar TL açık verdi. Bütçe açığına neden olan en değerli kalem ise bütçe açığı oldu. KİT ve SGK zararlarının da dahil edildiği cari transferler Cari transferin bütçe giderleri içindeki payı Mart’ta yüzde 37,3’e, Ocak-Mart döneminde ise yüzde 44,5’e ulaştı.

Devlet borç bulup para transfer etmezse SGK sağlık masraflarını ödeyemez, emekli maaşı veremez. SGK iflas noktasına gelmişken Suriyeli kardeşlerimizle görüşmenin hala mantıklı bir açıklaması yok. Hal böyleyken kamu bankalarının kayırılan bölümlere hep eksi faizli kredi pompalayan kurumlara dönüştürülmesi görece sağlam bankacılık sektörünü de krize sokabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu