Haber

Eğitim Sen Yönetim Kurulu Başkanı Nejla Yönetim Kurulu, Kamu Toplu Sözleşme Müzakerelerinde Talepleri Açıkladı

Eğitim Sen Genel Lideri Nejla Meclis, kamu toplu sözleşme görüşmelerine ilişkin, “Öğretmenlik Kanunu’ndaki en yüksek ekonomik gelişmeler tüm eğitim çalışanlarına yansıtılmalıdır. En düşük eğitim ve bilim çalışanı maaşı en az 45 bin, en düşük emekli maaşı ise En az 15 bin.” Bin TL olması lazım. Ayrıca 8 bin 77 TL’lik ek ödeme de emekli maaşlarına yansıtılmalı” dedi.

2024-2025 döneminde kamu çalışanları ile kamu emeklilerinin mali ve sosyal haklarını belirleyecek olan 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmeleri 1 Ağustos’ta başladı. Eğitim Sen Genel Başkanı Nejla Şura, söz konusu kamu toplu sözleşmesine bağlı eğitim işçilerinin taleplerini anlattı.

“EĞİTİM ÇALIŞANLARI ENFLASYON KARŞISINDA EZİLMEMELİ”

Kurul dedi ki:

“Eğitim Sen olarak eğitim ve bilim emekçileri sendikası olarak BDT’ye yönelik bazı taleplerimizi sizlerle paylaşmak istiyorum. Sendikal çaba bu TİS’in sonuçlarından biri olmalı Çoklu kriz Enflasyonla ciddi bir şekilde mücadele edilmesi gereken bir ortamda yaşıyoruz Hayat pahalılığının düşürülmesi Eğitim emekçilerinin enflasyon tarafından ezilmemesi gerekiyor.

“EĞİTİM VE BİLİM ÇALIŞANININ MAAŞI EN AZ 45 BİN OLMALI”

Öğretmenlik Mesleği Kanunu’ndaki en yüksek ekonomik gelişmeler tüm eğitim çalışanlarına yansıtılmalıdır. En düşük eğitim ve bilim çalışanı maaşı en az 45 bin, en düşük emekli maaşı en az 15 bin TL olmalıdır. Ayrıca 8 bin 77 TL’lik ek ödemenin de emekli maaşlarına yansıtılması gerekiyor. Yine bu ek ödeme, çalışan eğitim çalışanları için emeklilik ödeneklerine yansıtılmalıdır. Maaş sisteminde adalet, genelde kamu çalışanları özelde ise eğitim çalışanları açısından bozulmuştur. Bir yanda çok maaşlı, diğer yanda açlık sınırında yaşayan tek maaşlı kamu emekçileri. Benzeri kamu hizmetlerinde eşit işe eşit fiyat adaletli bir şekilde uygulanmalıdır. Kiraların ve toplu taşıma maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle kamu çalışanları bağlamında barınma hakkı ve toplu taşıma hakkına yönelik düzenlemeler yapılmalıdır.

Güvenli istihdam ve güvenli bir gelecek talebimiz esastır. Bu talebin gereği olarak OHAL KHK’ları ile hukuka aykırı bir şekilde, hiçbir hukuki delile ve mahkeme kararına dayanmaksızın ihraç edilen kamu çalışanları, eğitim çalışanları ve barış akademisyenleri derhal görevlerine iade edilmelidir. İşe alımda, görev yükseltmede, unvan değişikliğinde adeta bir takımlaşma aracına dönüşen mülakat yerine, sınav başarısı ve liyakat esas alınmalıdır. Ayrımcılık, arşiv araştırması ve güvenlik soruşturması ile sonlandırılmalıdır. Yeniden eğitimde mesleki basamak uygulamasına son verilmelidir.”

Kaynak: ANKA / Eğitim

haber-yaprakli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu